poniedziałek, 10 września 2007

Parkiet w domu

Parkiet należy do grupy posadzek drewnianych. Użytkownicy podłóg wyłożonych tą posadzką cenią sobie przede wszystkim wysoki komfort użytkowania a także trwałość i jakość materiału.

Parkiet tradycyjny

Posadzka ta składa się z pojedynczych deszczułek (najczęściej pióro i wpust). Parkiet tradycyjny można przytwierdzić do podłoża stosując klej lub lepik. Może być układany w różne wzory (kwadraty, romby, jodełkę itd.). Zaletą parkietu jest jego wysoka izolacyjność termiczna i akustyczna. Posadzkę tą można wielokrotnie cyklinować i szlifować. Do wyprodukowania parkietu tradycyjnego potrzeba sporej ilości drewna co zwiększa jego cenę.

Parkiet warstwowy

Górna warstwa wykonana jest z twardego drewna drzewa liściastego (najczęściej: dąb, buk, jesion, klon) zaś warstwa dolna lub/i środkowa wykonana jest z miękkiego drewna drzewa iglastego. Górna warstwa najczęściej jest już całkowicie wykończona (oszlifowana, polakierowana i utwardzona). Parkiet warstwowy przykleja się od podłoża klejem, lub układa się go swobodnie.

Parkiet lamelowy

Od parkietu tradycyjnego różni się tym, że deszczułki nie posiadają piór i wypustów. Lamparkiet jest też cieńszy od parkietu tradycyjnego (ok. 10 mm). Parkiet lamelowy przytwierdza się do podłożą klejem lub przybija się gwoźdźmi do podkładu z desek lub płyt.

źródło: http://www.nowoczesnydom.pl/

Brak komentarzy: