środa, 8 sierpnia 2007

Panele drewniane


To trójwarstwowy parkiet w postaci gotowych paneli podłogowych. Panele drewniane łączą w sobie estetyczne walory litego drewna z trwałością i funkcjonalnością paneli podłogowych. Po ułożeniu nie wymagają cyklinowania i lakierowania, ponieważ ich warstwa wierzchnia jest fabrycznie zabezpieczana lakierem lub olejem. Można je natomiast kilkakrotnie cyklinować i lakierować od nowa.

Panele takie nie są polecane do układania w kuchniach oraz innych pomieszczeniach, gdzie mogłyby być narażone na częste zachlapywanie wodą.

Panele drewniane zbudowane są z trzech warstw:

# dolna - to cienki fornir z drewna iglastego, który ma przeciwprężnie oddziaływać na warstwę środkową

# środkowa - małe, sklejone ze sobą deszczułki, zwykle sosnowe. Słoje drewna są w nich wzajemnie prostopadłe, dzięki czemu panele reagują na zmiany wilgoci i temperatury ok. 80% mniej niż drewno lite;
# wierzchnia - ze szlachetnych odmian drewna, kilkakrotnie polakierowana albo pokryta olejem. Od rodzaju tego drewna i wzoru zastosowanego w panelach (na przykład pełne deski, półdeski, dwa lub trzy rzędy klepek) - zależy wygląd podłogi. Zwykle warstwa wierzchnia ma grubość od 2,2 do 3,6 mm. Im jest grubsza, tym więcej razy podłogę można będzie odnawiać.

Panele drewniane mogą być albo pokryte kilkoma warstwami lakieru akrylowego utwardzanego promieniami UV, albo zagruntowane olejem. Lakier jest wykończeniem trwalszym i ułatwia czyszczenie paneli. Olej uwydatnia ziarnistą strukturę drewna i pogłębia jego kolor. Panele olejowane lepiej sprawdzają się w tych miejscach, gdzie podłoga narażona jest na niszczące działanie piasku. Posadzki z nich są jednak droższe i bardziej uciążliwe w użytkowaniu, bo w pierwszym roku olejowanie trzeba regularnie powtarzać.

źródło: http://dom.gazeta.pl/czterykaty/1,58141,1907211.html

Brak komentarzy: