sobota, 7 lipca 2007

Podłogi ceramiczne

Płytki ceramiczne i kamienne już dorównują popularnością podłogom drewnianym. Za sprawą ich cech użytkowych oraz bogatemu wzornictwu możemy otrzymać wnętrze łatwe w utrzymaniu, higieniczne a jednocześnie wyjątkowe. Choć kojarzone są zazwyczaj z pomieszczeniami typu łazienka lub kuchnia, lecz wraz ze wzrostem popularności ogrzewania podpodłogowego i ten materiał można coraz częściej spotkać w pokojach czy salonach.


Płytki ceramiczne wytwarza się z mieszanek surowców mineralnych, które sprowadzone do plastycznej masy tnie się na odpowiednie rozmiary. Takie płytki nazywa się ciągnionymi i oznacza się grupą A. Mieszkanka w postaci proszku, które prasuje się pod ciśnieniem daje płytki prasowane z grupy B. Do wykonania posadzki używa się płytek podłogowych lub uniwersalnych.

Płytki podłogowe potocznie nazywa się terakotą choć terakota to tylko jeden z kilku rodzajów płytek, które są dostępne na rynku. Wyrabiane są z drobnoziarnistej, oczyszczonej gliny, która jest formowana w kształ płytek i suszona, następnie wypalana w bardzo wysokiej temperaturze i szkliwiona. Proces glazurowania czyni powierzchnię płytek gładką, a więc łatwą w zmywaniu. Same elementy są jednak mniej wytrzymałe od kamionki szlachetnej czyli gresu. Łatwiej w nich jednak wiercić i je przecinać. Znacznie rzadziej można spotkać terakotę nieszkliwioną.

Niewątpliwą przewagą podłogi ceramicznej nad drewnianą jest fakt, iż płytki są niepalne i długowieczne. Są wykonane z materiałów naturalnych, nie wchłaniają wody i nie płowieją na słońcu. Nowoczesne wzornictwo pozwala powierzchni ceramicznej udawać skórę, drewno, mozaikę, słomianą matę czy tkaninę. Do czynienia można także mieć z mozaiką czyli płytkami o mniejszym rozmiarze, które służą do układania efektownych wzorów na podłodze. Jedne są mocowane na siatce i służą łatwiejsze do układania na zaokrąglonych powierzchniach (i są droższe!), ale w ofercie dostępne są także drobne kafelki z fugą.

Podłoga ceramiczna jest odporna na ścieranie, lecz montaż płytek jest pracochłonny i wymaga przygotowania wręcz idealnie płaskiej powierzchni roboczej.

źródło: http://www.podlogi.info/ceramiczne.php

Brak komentarzy: