sobota, 23 lutego 2008

Pokrycia korkowe

Wśród mnóstwa typów oferowanych materiałów wykończeniowych nie jest łatwo się zdecydować, jakie pokrycie podłogowe czy ścienne musi być w przyszłym domu. Mówiąc o pokryciach z naturalnego korka, które nie są nowością w Polsce, ciągle odczuwa się brak informacji o tych materiałach. Istnieje również sceptyczny pogląd na taki wprawdzie miękki surowiec jak korek i konserwatywny pogląd na tradycyjne pokrycia podłogowe, takie jak parkiet, płyty laminowane, itp. Jest to jednak tylko kwestia czasu. W świecie wyroby korkowe zdobywają coraz większą popularność. W bardziej postępowych państwach zaczęto coraz częściej się orientować na naturalne materiały, zarówno przy instalacji izolacji cieplnych, jak i przy wyłożeniu ścian czy podłóg. Nie bez przyczyny w Niemczech najwięcej ze wszystkich państw europejskich sprzedaje się wyrobów korkowych. Około 60% produkcji korkowej przypada na państwa amerykańskie. Szybko zwiększa się popyt na produkcję korkową w Japonii. Podobno na taką popularność wpływ ma głęboka tradycja japońska chodzić po domu boso.

Produkcja korkowa nie jest tania. Jest to zrozumiałe, ponieważ korek - to materiał unikalny, który się wyróżnia swymi właściwościami oraz ograniczoną ilością na ziemi, a jego popyt w świecie ciągle wzrasta. Korek - jest to kora dębu korkowego, rosnącego na zachodnich wybrzeżach morza Śródziemnego. Bez szkody drzewom korę tę co 9 - 10 lat obłupia się z pnia. W taki sposób otrzymuje się surowiec dla produkcji wyrobów korkowych. Korek do butelek z winem produkuje się z tego samego materiału. Obecnie, przy pomocy nowoczesnych technologii zaczęto wyrabiać korkowe materiały wykończeniowe do ścian i podłogi, korek techniczny, itd.

W Polsce większą popularność uzyskały korkowe materiały wykończeniowe do ścian (płyty, tapety, pokrycia rulonowe). Najbardziej popularne z nich są to płyty ścienne o wymiarach 600×300 i grubości 3 mm. Produkuje się je z naturalnego korka. W zależności od wielkości kawałków kory dębowej i kierunku cięcia wyrabia się płyty o różnych wzorach (fakturze). Chcąc uniknąć monotonii powodowanej jednym kolorem korka, większość wzorów koloruje się lub całkowicie maluje różnymi kolorami. Prawie wszystkie płyty z wzorem pokrywa się ochronną warstwą wosku, która chroni od czynników zewnętrznych, zabrudzeń i przeschnięcia.

Korkowe płyty ścienne pasują do pomieszczeń mieszkalnych i przemysłowych. W zależności od stylu z ich pomocą tworzy się dekoracyjne elementy wykończeniowe albo pokrywa się całe ściany. Nie trzeba jednak zapominać o tym, że korek swoją fakturą i kolorem jest "mocnym" materiałem, dlatego pokrycia ścienne należy wykorzystywać umiarkowanie. Kilka lat eksploatacji ujawniły wszystkie jego praktyczne cechy: długowieczność, odporność na zabrudzanie się, właściwości izolacji cieplnej. Obecnie te pokrycia są szeroko stosowane w miejscach, które się znaszają lub brudzą. Są to przedpokoje, ściany klatek schodowych, schody, pokoje dziecięce, ściany w kuchni, itd. W takich wypadkach koniecznie należy używać płyt korkowych pokrytych ochronną warstwą wosku. W sprzedaży występują nawoskowane i niewoskowane warianty. Jeżeli po pewnym czasie ściany się wybrudzą, można je łatwo wyczyścić namydloną lub umoczoną w słabym płynie wilgotną gąbką. Niewoskowane płyty zaleca się używać tam, gdzie nie ma bezpośredniego kontaktu z ubraniem, meblami lub rękami, ponieważ są bardziej podatne na zabrudzanie się i z trudem dają się czyścić. Wosk również chroni korek od przesuszania, dlatego po pewnym czasie w cieplejszych pomieszczeniach między niewoskowanymi płytami mogą się pojawić odstępy.

Pokrycia korkowe nie boją się uszkodzeń mechanicznych: zadrapań, nacięć, ukłuć pinezką.

Korek posiada wspaniałą właściwość ukrywania nacięć, prócz tego, na ogólnym tle ich po prostu nie widać. Bardzo uszkodzone płyty nie trudno zamienić na nowe.

Korkowe płyty ścienne do podłoża się klei. Przed eksploatacją koniecznie należy je aklimatyzować, tzn. rozpakować i na 24 h zostawić w pomieszczeniu, w którym będą klejone. Chociaż do klejenia korka oferuje się różnego typu kleje, nie należy używać długo schnących i nakładanych ząbkowatą szpachlą. Podczas aklimatyzacji może się zmienić szerokość płyty, która jest podstawowym wskaźnikiem przy jakościowym klejeniu. Jeżeli będziecie używać wyżej wymienionych klejów, krawędzie płyt będą nie na jednej linii, co utrudni dalszą pracę. Dlatego zaleca się użycie klejów o typie kontaktowym. Płyty korkowe można trochę rozciągnąć lub ściągnąć. Kleje kontaktowe w oka mgnieniu przyklejają korygowaną płytę w potrzebną pozycję. W celu uniknięcia odstępów między płytami, płytę podczas klejenia należy przycisnąć do już poprzednio przyklejonej. W czasie pokrycia klejem w żaden sposób nie można moczyć krawędzi płyt, ponieważ może to sprawić, że między płytami pojawią się wypukłości, które dają się trudno usunąć. Jest to jeden z podstawowych błędów popełnianych z powodu niestarannie wykonywanych prac albo nie zapoznawszy się z instrukcją klejenia.

Korkowe pokrycia ścienne klei się na równe, suche i mocne powierzchnie. Jeżeli jest to tynkowana ściana, należy ją chociażby raz wyszpachlować, aby zmniejszyć w ten sposób ilość wykorzystywanego kleju. Można też kleić na malowane powierzchnie, ważne jest tylko, aby były one mocne, a farba się nie łuszczyła. Jeżeli powierzchnia jest wytapetowana, tapety należy usunąć. Jeżeli powierzchnia posiada drobne nierówności, płyty korkowe świetnie je ukryją. Płyty są giętkie, dlatego można nimi wykładać okrągłe metalowe kolumny.

Chociaż korek wsiąka mało wilgoci, należy jednak pamiętać o tym, że nie zaleca się go kleić na wilgotne ściany. Wilgoć z wewnętrznej strony pomieszczenia nie jest tak szkodliwa, jak rozprzestrzeniająca się od samej ściany. Korek nie pleśnieje i nie gnije, nie jest również podatny na grzybek, natomiast z biegiem czasu klej, którym jest przyklejony, może nie wytrzymać. W takim wypadku zaleca się pokryć ścianę warstwą hydroizolacyjną albo wyłożyć płytami gipsowo - kartonowymi, na które później przyklei się korek. W bardzo wilgotnych pomieszczeniach nie zaleca się użycie malowanych płyt korkowych, ponieważ wilgoć może zniszczyć farbę.

Korek - jest to materiał naturalny. Pod działaniem słońca jaśnieje. Przy projektowaniu wykończenia nie zaleca się planowanie pokryć korkowych w miejscach, które znajdują się pod bezpośrednim działaniem promieni słonecznych. Jeżeli nie można zmienić projektu, dla ochrony przed słońcem należy przewidzieć zasłony albo żaluzje.

A więc, posługując się wyżej wymienionymi radami, można stworzyć przytulne, wygodne i nie starzejące się wykończenie.

Najważniejszym gatunkiem produkcji korkowej jest podłoga.

Popyt na ścienne pokrycia korkowe często zależy od mody, natomiast popularność podłóg korkowych wzrasta i zajmuje mocną pozycję wśród typów różnorodnych podłóg. Jest niewiarygodne, że te pokrycia są układane w poczekalniach lotnisk, szpitalach, kościołach, itd., a służą one nawet ponad 20 lat. Są to pokrycia korkowe użyteczności publicznej. Mogą być pływające i klejone, z fakturą z naturalnego korka i pokryte różnymi drewnianymi wiórami. Powierzchnia całej tej produkcji jest pokryta bardzo odporną na tarcie, przejrzystą warstwą winylu. Korek w takim wypadku działa jako warstwa amortyzacyjna i izolacja cieplna. Jest to cicha, solidna i długowieczna podłoga. Jak i każda inna, potrzebuje jednak odpowiedniej pielęgnacji. Istnieją do tego specjalne konserwujące środki, którymi regularnie należy ją obrabiać. Środki te zwiększają długowieczność podłogi i polepszają wygląd ogólny. Najczęściej stan podłogi zależy od gospodarza, powinien on przewidzieć periodyczność pielęgnacji uwzględniając znaszanie się podłogi. Tego typu podłogę zaleca się układać na wyrównującej warstwie betonu, zwracając szczególną uwagę na warstwę hydroizolacyjną. Ilość wilgoci w betonie nie powinna przewyższać 2%. Jest to jeden z podstawowych czynników decydujących o eksploatacji podłogi korkowej. Najczęściej z powodu nieuwzględnienia takich błędów cierpi reputacja samego materiału. Pokrycia użyteczności publicznej układa się również w pomieszczeniach mieszkalnych, jednak jest do tego przeznaczony tańszy, cieplejszy typ podłogi z naturalnego prasowanego korka, który po układaniu pokrywa się lakierem. Cena 1 m2 takiego typu podłogi jest w przybliżeniu równa cenie parkietu. Jest to wyjątkowo cicha, ciepła, klejona podłoga. Jej długowieczność bezpośrednio zależy od początkowych inwestycji, a jest to dobry, ale drogi lakier, który oczywiście zwiększa cenę 1m2 i najlepiej chroni nową podłogę od znaszania. Tani, niemocny lakier znacznie skraca czas do następnego lakierowania. W tym wypadku najgorsze jest, gdy odciąga się moment powtórnego lakierowania, gdy lakier się znasza, a korek brudzi się i niszczy. Taką podłogę trudno odrestaurować i nadać jej pierwotny wygląd. Pokryta dobrym lakierem, prawidłowo eksploatowana i w czas ponownie polakierowana korkowa podłoga naprawdę posłuży długie lata. Tym bardziej, że w porównaniu z parkietem prace ponownego lakierowania są o wiele prostsze. Na podłodze korkowej nie zostaje wciśnięć od mebli, obuwia na obcasach, itp., które usuwa się z parkietu zeszlifowując warstwę drewna. Stary lakier korkowy należy tylko usunąć i nałożyć nowy. Mocno uszkodzone płyty korkowe należy zamienić na nowe.

czwartek, 14 lutego 2008

Naturalna przędza na podłogach w salonach


Morskie zwierzęta były inspiracją dla kolekcji dywanów FLO Sztuki Beskidzkiej. W jej wyniku powstała unikatowa kolekcja dywanów nawiązujaca do rafy koralowej.

Dywany z kolekcji FLO wytwarzane są metodą handtaftingu (ręcznego igłowania). Oryginalny efekt uzyskano oplatając przędzę jednej barwy na rdzeniu innego koloru, a następnie poddając je specjalnym procesom obróbki. Wysokie na 4,5 cm słupki przędzy oplotowej świetnie imitują ukwiały.

Spośród zróżnicowanych kształtów dywanów linii FLO (okrągłe, kwadratowe, prostokątne) oraz 30 zestawień kolorystycznych, każdy może wybrać coś dla siebie. I cieszyć stopy niezwykłą miękkością naturalnej owczej wełny. Osoby ceniące funkcjonalność domowych sprzętów z pewnością zwrócą uwagę na solidne wykonanie i antypoślizgowe zabezpieczenie dywanu.

FLO to oryginalny pomysł polskiej firmy Sztuka Beskidzka, specjalizującej się w produkcji pledów i dywanów z naturalnej przędzy. Pełną ofertę Sztuki Beskidzkiej znajdą Państwo na stronie www.sztuka-beskidzka.pl oraz w salonie firmowym Vestis, mieszczącym się w warszawskiej Domotece.

Wymiary: 170 cm, 170 x 170 cm i 170 x 240 cm (na życzenie klienta producent oferuje dywan w wymiarze i kolorze innym niż standardowy).
Wysokość runa dywanu: 45 mm
Projektant: Tadeusz Więckowski
Producent: Sztuka Beskidzka


poniedziałek, 11 lutego 2008

Posadzki drewniane

Drewno wciąż jest najpopularniejszym materiałem posadzkowym. Obecnie na podłogach - oprócz desek, parkietu i mozaiki - coraz częściej układa się bruk drewniany, panele lub parkiet przemysłowy.

Posadzki drewniane najczęściej układa się w pokojach dziennych i sypialniach. Można je też ułożyć w przedpokoju, a specjalnie wykończone panele podłogowe, odporne na wilgoć, nawet w kuchni. Posadzki drewniane oprócz dużej wytrzymałości doskonale pasują do każdego wnętrza, zapewniają komfort i łatwo je utrzymać w czystości.

Parkiet, czyli siła tradycji
Parkiety układa się z deszczułek zwanych klepkami. Mają one długość od 25 do 50 cm, szerokość 4-8 cm i grubość około 2 cm. Zależnie od ich rodzaju można ułożyć: parkiet tradycyjny (deszczułki z jednego gatunku drewna, łączone na wpust i wypust; układane w różne wzory, np. jodełka, cegiełka lub kwadraty), parkiet dekoracyjny (deszczułki z różnych gatunków drewna, o różnej kolorystyce i kształtach) czy też parkiet lamelowy (klepki takiego parkietu mają gładkie krawędzie, układa się je na styk i, tak jak zwykły parkiet, przykleja do podłoża). Parkiet można układać na podłożu mineralnym (beton, podkład cementowy, gipsowy) lub na deskach bądź płytach drewnopochodnych.

Mozaika, czyli parkiet uproszczony
Wykonana jest z niewielkich deszczułek (zwanych paluszkami) naklejonych na papier lub siatkę. Deszczułki mogą mieć różne rozmiary (120-160 mm długości, 22 mm i 8 mm grubości). Cała płyta ma zazwyczaj 640 mm długości i 320 mm szerokości. Mozaiki mogą też być zróżnicowane kolorystycznie i ułożone w rozmaite wzory. Ciekawy efekt daje połączenie w jednej mozaice kilku gatunków drewna. Mozaikę układa się najczęściej na betonie lub gładzi cementowej. Mocowana jest za pomocą kleju do parkietów. Poszczególne elementy przykleja się do podłoża, układając je papierem lub siatką do góry. Po wyschnięciu materiał ten odrywa się, a resztki usuwa z posadzki na mokro.

Deski, czyli prostota i elegancja
Produkowane są głównie z drewna litego, ale w sprzedaży są również deski z drewna klejonego. Długość desek wynosi najczęściej od 3 do 10 m, szerokość od 9 do 18 cm, a grubość od 14 do 30 mm. Ich krawędzie mogą być gładkie lub przystosowane do łączenia na wpust i wypust. Wpusty i wypusty ułatwiają połączenie i zapewniają szczelność posadzki. Nowością są deski z rowkowanymi spodami. Te wykonane od dołu podłużne nacięcia poprawiają wentylację posadzki ułożonej na płaskim podłożu. Dzięki nim deski są mniej narażone na odkształcanie.
Deski podłogowe mocuje się głównie gwoździami (wbija się je w wyżłobienie wpustu na bocznej krawędzi) do drewnianych legarów rozstawionych co 30-60 cm. Muszą być one idealnie wypoziomowane. Pod legarami powinna się też znaleźć warstwa izolacji przeciwwilgociowej. Deski mogą być również układane bezpośrednio na podłodze betonowej lub na gładzi cementowej i gipsowej (można je wówczas przykleić klejem). Do niedużych pomieszczeń udaje się dobrać deski takiej długości, by można było je ułożyć bez sztukowania. Sięgać będą wtedy od ściany do ściany. Gdy sztukowanie okaże się niezbędne, trzeba kupić deski długości nie większej niż długość bądź szerokość 1/3 pomieszczenia. Pamiętać też należy, by ich połączenia w rzędach nie tworzyły jednej linii. Najlepiej, gdy deski w jednym rzędzie łączą się w połowie długości deski z rzędu sąsiedniego. Taki sposób łączenia nazywa się „na mijankę”.

Panele, czyli trzy w jednym
Panele warstwowe są zbudowane najczęściej z trzech warstw drewna sklejonych ze sobą. Nawierzchnię stanowi cienka (2-4 mm) warstwa wysokogatunkowego drewna. Warstwę środkowę stanowią listewki ułożone prostopadle do przebiegu słojów w drewnie warstwy wierzchniej. Ma ona grubość około 8 mm. Warstwa spodnia, grubości 1,5-3,5 mm, zrobiona jest z drewna gorszej jakości (najczęściej z forniru świerkowego). Rozmiary paneli bywają różne. Ich długość może wynosić od 40 do 250 cm, a szerokość od 13 do 21 cm. Grubość zależy od liczby i rodzaju poszczególnych warstw. Panele są łatwe w montażu i najczęściej nie wymagają cyklinowania i lakierowania. Większość paneli drewnianych jest już fabrycznie oszlifowana i pokryta kilkoma warstwami lakieru. Cyklinować i lakierować można jedynie panele, których warstwa wierzchnia ma ponad 4 mm grubości. Paneli nie przykleja się, nie przybija ani nie przykręca do podłoża. Łączy się jedynie ich krawędzie, najczęściej używając do tego kleju. Jednak są i takie panele, które mocuje się bezklejowo - na zatrzask. Obie metody są dobre oraz dają trwałe i szczelne połączenie. Łatwiejsza i szybsza jest jednak metoda bezklejowa. Dodatkowo uszkodzony panel z zatrzaskiem można w stosunkowo prosty sposób wymienić na nowy. Posadzkę z tego typu paneli można też zdemontować i przenieść w inne miejsce, na przykład w trakcie przeprowadzki.

Bruk, czyli kostka na podłodze
Posadzkę tego rodzaju układa się z kostek twardego drewna (elementy przycięte z bali prostopadle do ich długości, dzięki czemu widoczne jest poprzeczne usłojenie drewna). Najlepsze do tego celu są dąb, buk i jesion. Kostki mają najczęściej grubość 2,5-8 cm i boki długości 4 cm. Łączone są, podobnie jak mozaika, w płyty (po 5-18 sztuk) i naklejane na siatkę termoplastyczną. Mocuje się je do podłoża za pomocą kleju do parkietów, a po ułożeniu siatkę się zrywa. Słoje drewna ustawione są prostopadle do podłoża.

Parkiet przemysłowy, czyli idzie nowe
Posadzka ta jest czymś pośrednim między mozaiką a brukiem. Wykonuje się ją z wąskich deszczułek szerokości 8-10 mm i grubości około 22 mm. Są więc one wyższe niż szersze. Połączone są w płyty za pomocą taśmy samoprzylepnej, którą zrywa się po ułożeniu. Parkiet przemysłowy mocuje się do podłoża za pomocą kleju.

Rodzaj Wady Zalety

Parkiet prawidłowe ułożenie parkietu wymaga fachowej wiedzy i dokładności; łatwo tu o błędy duży wybór gatunków drewna i rozmiarów klepek; dostępny praktycznie wszędzie; przystępna cena; gruba warstwa jednorodnego drewna pozwala na wielokrotne cyklinowanie

Mozaika cienka; nie można jej zbyt często cyklinować szybkie i proste układanie

Deski nieumiejętnie zamocowane do legarów mogą skrzypieć pod nogami; często tworzą się między nimi szpary ułożone w odpowiednim kierunku mogą optycznie wydłużać lub poszerzać pomieszczenie

Panele nie można ich odnawiać, a jeśli już, to nie tyle razy co pozostałe posadzki nie trzeba ich lakierować i cyklinować, bo są fabrycznie wykończone; łatwe w układaniu

Bruk niepolakierowany jest bardzo nasiąkliwy, a jednocześnie cecha ta sprawia, że do wykończenia takiej posadzki trzeba zużyć więcej lakieru duża grubość bruku zapewnia jego wieloletnią trwałość; ułożenie na sztorc zapewnia dużą wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne

Parkiet przemysłowy na dużych powierzchniach mogą się rzucać w oczy miejsca łączenia poszczególnych płyt duża grubość zapewnia wieloletnią trwałość; parkiet taki jest tani i szybki w układaniu

"Murator"

Tekst: Radosław Murat

Materiał na ściany i podłogi - rady dla projektujących łazienkę

Wybierając materiał na ściny i podłogi w łazience, warto zastosować się do kilku z poniższych rad...
  • ciemne kolory optycznie zmniejszają wnętrze, w małej łazience mogą wywoływać ponure wrażenie;
  • jasne, błyszczące płytki potęgują wrażenie czystości;
  • na małej powierzchni podłogi lepiej nie stosujmy płytek o dużych gabarytach. Linie ich styku będą wprowadzały bardzo wyraźne podziały, które nie powinny być przypadkowe;
  • na dużych płaszczyznach stosowanie zbyt małych płytek może spowodować wrażenie nadmiaru;
  • kolor i szerokość fugi trzeba koniecznie dobrać do rodzaju płytek;
  • dekory mogą rozdzielać płytki o różnym wzorze lub ożywiać zbyt monotonną płaszczyznę;
  • bardziej wyszukany wzór płytki czy sposób ułożenia zastosujmy w miejscach, które chcemy wyeksponować, sprawić by były atrakcyjniejsze. Na podłodze płytki mogą określać kierunek naprowadzający, na przykład od drzwi do umywalki;
  • do płytek z wyraźnym deseniem nie stosujmy dekorów równie ozdobnych, zestawiajmy je z elementami neutralnymi, nie wprowadzajmy dodatkowych ozdób w postaci skomplikowanego rysunku powstałego w wyniku łączenia płytek;
  • płytki niekoniecznie muszą być układane na całej powierzchni ścian. Dobrze mogą wyglądać w połączeniu z tynkiem gładkim lub chropowatym, ozdobnym;
  • jeśli na podłogę wybierzemy drewno w ciemnym odcieniu, to dobrze komponować się będą z nim ściany wyłożone płytkami w jasnym kolorze (białe, beżowe), bez wyraźnego rysunku, matowe lub polerowane. Do tego zestawienia lepiej nie wprowadzać dekorów;
  • drewno może być stosowane nie tylko na podłodze, ale i na ścianie, na dużych i małych płaszczyznach. Dobrze, jeśli pojawia się również w postaci mebli, jako nawiązanie do materiału podłogi;
  • kamienia naturalnego lepiej nie łączyć z wzorzystymi płytkami. Dobrze wyglądają na ścianach płaszczyzny kamienia połączone z lustrami, tynkiem gładkim lub chropowatym.
http://www.muratordom.pl