niedziela, 7 października 2007

Jak pielęgnować płytki ceramiczne?

Płytki szkliwione
Posadzki ceramiczne są wyjątkowo łatwe w utrzymaniu w czystości gdyż zmywać można je wodą i dostępnymi na rynku detergentami. Nie wymagają woskowania, olejowania czy polerowania, brud oraz wilgoć nie wnika w nie tak jak w inne materiały, którymi zwykle okrywa się podłogę. To idealne rozwiązanie dla alergików, gdyż często zmywane zapobiegają rozwojowi mikroorganizmów, które mogą uczulać.

Jednak aby doprowadzić do sytuacji, w której pielęgnacja posadzki ceramicznej ogranicza się do usuwania kurzu i zabrudzeń należy pamiętać o tym, że tuż po położeniu płytek niezbędne jest usunięcie resztek kleju. Pozostałości zaprawy, fug czy wapna lepiej usunąć od razu specjalnymi środkami do ich eliminacji niż próbować na własną rękę pozbyć się już utwardzonych „ciapek”, które oszpecają posadzkę. Do usuwania tego typu pozostałości stosuje się lekko kwaśne środki, które następnie zmywa się czystą wodą. Podczas aplikacji należy uważać, by nie nałożyć ich na fugę, gdyż w ten sposób można wymyć spoinę.

Codzienna pielęgnacja płytek szkliwionych polega na przetarciu płytek szmatką lub, mopem zwilżonym wodą z detergentem tak, aby przywrócić im blask. Posadzki silnie zabrudzone czyści się specjalnymi środkami do wywabiania plam. Wchodzą one w reakcję chemiczną z zabrudzeniem np. pieniąc się i powodując zniknięcie plamy lub pomagają mechanicznie wywabić plamę za pomocą środków ściernych.

Płytki gresowe
Gres jest mało nasiąkliwy (bardziej nasiąkliwy jest gres polerowany, gdyż proces polerowania otwiera pory zasklepione podczas procesu wypalania) toteż pielęgnacja płytek o powierzchni naturalnej jest wyjątkowo prosta. Natomiast gres polerowany łatwiej ulega zabrudzeniom i zarysowaniom, w które może wnikać brud i wilgoć. Niemniej jednak proces polerowania poprawia estetykę takich płytek, zapewnia intensywność kolorów uwidaczniając wzór naniesiony na ich powierzchnię.

Tak jak w przypadku płytek szkliwionych, proces montażu winien być zakończony dokładnym umyciem posadzki, tak aby pozbyć się resztek kleju czy fug. Stosuje się do tego środki lekko kwasowe, które zmywa się czystą wodą. Gres polerowany można zabezpieczyć przez wnikaniem w odkryte mikropory brudu przy pomocy środków impregnujących do tego rodzaju posadzek. Nanosi się je na całą powierzchnię płytek, pozostawia do wyschnięcia a następnie poleruje. Zalecana jest jednak ostrożność w przypadku impregnacji takiej podłogi na własną rękę, gdyż mogą wystąpić nieusuwalne przebarwienia. Najlepiej skonsultować działanie każdego zakupionego środka ze sprzedawcą.

Zakonserwowany gres zmywa się wodą ze zwykłym detergentem i starannie osusza. Lepiej jednak użyć do zmywania szczotki niż szmatki, gdyż może ona wcierać brud w otwarte mikropory. Trwałe zabrudzenia eliminuje się przy pomocy wywabiaczy, które nakłada się bezpośrednio na plamę i zmywa wilgotną szmatką.

Gres naturalny nie wymaga konserwacji ochronnej gdyż proces wypalania zamyka mikropory i zabezpiecza powierzchnię płytek przed wnikaniem wilgoci oraz brudu. Taka posadzkę można zmywać przy pomocy środków do czyszczenia podłóg kamiennych. Silne zabrudzenia usuwa się przy pomocy środków odtłuszczających, które po zastosowaniu należy starannie zmyć.

Fugi
Aby zabezpieczyć fugi przed wymywaniem podczas zwykłej pielęgnacji podłogi, należy je zaimpregnować środkiem do tego przygotowanym. Spoiny pokrywa się nim za pomocą pędzelka po całkowitym wyschnięciu fugi. Zazwyczaj przyjmuje się okres dwóch tygodni po nałożeniu spoiny. Preparat ma formę płynu, który można nanosić kilkakrotnie. Tak zabezpieczona fuga może jednak nie przetrwać domowych sposobów czyszczenia spoin między płytkami (przy pomocy amoniaku czy zwilżonego proszku do pieczenia). Do czyszczenia silnie zabrudzonych fug (w łazience czy na korytarzu) stosuje środki wyłącznie do tego przeznaczone. Aplikuje się je na spoiny i pozostawia na pewien okres czasu a następnie dokładnie zmywa. Osuszone spoiny pokrywa się następnie środkiem impregnującym.

źródło: http://www.podlogi.info

Brak komentarzy: